Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm belirtileri, sosyal etkileşim, iletişim ve yinelenen davranışlar olarak üç ayrı alanda gözlemlenebilir.

Sosyal Etkileşim

Otizmli çocuklarda göz kontağı hiç kurmama ya da kısa süreli kurma en başlıca sayılabilecek belirtilerden biridir. Aynı zamanda iletişim amaçlı olan sözel olmayan davranışları anlamlandırmada zorluk yaşarlar ve jest ile mimik kullanımları da oldukça kısıtlıdır. Genel olarak yaşıtlarıyla benzer gelişimi takip etmezler ve yaşıtlarının ilgilendiği oyuncaklarla ilgilenmez ya da oyuncakları işlevi dışında kullanabilirler. Sınırlı ilgi alanlarında olması gerekenden fazla etkileşime girebilirken ilgilerini çekmeyen konularda etkileşimde bulunmazlar. Grup etkinliklerine katılmayarak tek ve bağımsız hareket etmek isteyebilirler. İsimleri ile seslenildiğinde tepki vermeyebilirler. Ortamda bir değişiklik olduğunda bu duruma karşı ilgisiz kalabilir ya da bu değişiklikten çok fazla rahatsız olabilirler. Hayali ve sembolik oyun gibi becerilerini sergilemekte zorluk yaşarlar.

İletişim

Otizmli çocukların iletişim becerileri normal gelişim gösteren çocuklara göre oldukça farklıdır. İki yaşını geçmelerine rağmen tek bir sözcük bile söyleyemeyebilir ya da üç yaşına kadar konuşurken birden geriye giderek eski sahip olduğu iletişim becerisinden uzaklaşabilirler. Karşılıklı konuşma sırasında sohbeti başlatma ve sonlandırmada sıkıntı yaşayabilirler, konuşmalarında akıcılık fazla yüksek ya da fazla kısık ses problemleri olabilir. Kendi seçtikleri konu dışında başka konularda konuşmaktan hoşlanmazlar. Ekolali ye sahip olan çocuklar duydukları bir şeyi aynı şekilde tekrar edebilir. Ekolali duyduğu bir şeyi anında taklit etme ya da çok önce duyduğu bir şeyi farklı zamanlarda taklit etme olarak iki farklı şekilde görülebilir.  Herhangi bir anlam ifade etmeyen ve kendi uydurdukları kelimeleri kullanarak iletişim kurmaya çalışabilirler.

Sınırlı ve Yinelenen Davranışlar

Otizmli çocukların bazı sınırlı ilgi alanları olabilir bu alanlarında sıkılmadan saatlerce uğraşabilir ve üstün başarı gösterebilirler. İlgi alanları dışındaki konularda ise aynı gayreti göstermezler hatta tepkide bile bulunmayabilirler. İlgi duydukları konularda her an onu yapmak isteyebilirler. Bazı davranışları sıralayarak her seferinde aynı şekilde yapmak isteyebilirler. Bazı eşyaların hep aynı yerde durmasını isteyebilirler bazı elbiselere fazlaca ilgi gösterip hep aynı kıyafeti isteyebilirler. Her evden çıktığında aynı yerden geçmek, aynı marketten aynı nesneleri satın almak, aynı yemeği yemek gibi takıntılı davranışlara sahip olabilirler. Bu davranışlar istedikleri şekilde yapılmadığında sinirlenebilir hatta zarar verici davranışlar sergileyebilirler. Sıra dışı el hareketleri yapabilir anlamsız sesleri tekrarlayabilir ya da sallanma nesnelere vurma gibi rutin hareketler yapabilirler.